Zespół cieśni nadgarstka - czy da się uniknąć operacji?

03.07.2017 | Maciej Kokosza

O co chodzi z tą cieśnią nadgarstka?

Bardzo często pacjenci przychodzą do fizjoterapeuty ze zdiagnozowaną jednostką chorobową cieśni nadgarstka.  Niestety wielu pacjentów bez wcześniejszej dokładnej diagnostyki poddaje się operacji, która nie pomaga. Operacja to ostateczność, na którą zawsze jest jeszcze czas. Istnieje kilka form leczenia nieoperacyjnego, by uwolnić się od bólu i drętwienia ręki. Dziś przedstawię te możliwości.

Co, kogo i dlaczego boli ?

Częściej chorują kobiety, głównie po 40 roku życia. Choroby takie jak: cukrzyca, niedoczynność tarczycy, akromegalia mogą powodować objawy cieśni nadgarstka. Kobiety podczas ciąży także mogą mieć z nią problemy. To po krótce czysta epidemiologia, która wielu pacjentów nie dotyczy.

Z mojego doświadczenia i obserwacji wynika, że pacjenci którzy chorowali na tzw. łokieć tenisisty, golfisty lub też mają przewlekły ból łokcia, barku często zgłaszają objawy podobne do cieśni nadgarstka. Zbyt napięte mięśnie okolicy szyi, ręki także mogą dać podobne objawy.  Najczęściej dotyczy to osób pracujących w zawodzie fryzjera, lekarza stomatologii, kosmetologa, informatyka.

Wszystkie zawody, w których pozycja rąk, klatki piersiowej i szyi jest w ciągłym kilku godzinnym spięciu, nachyleniu lub ucisku, jest dużym bodźcem do powstania bólu, drętwienia okolic ręki jak w cieśni nadgarstka. Kobiety podczas miesiączki mogą także odczuwać bóle nadgarstków, i okolic ręki. Powodowane jest to tym, iż podczas menstruacji zbiera się więcej płynu w stawach.

Kiedy wiesz, że masz cieśń nadgarstka, a nie spięte mięśnie?

To pytanie każdy pacjent powinien sobie zadać. A w zasadzie każdy lekarz wypisujący rozpoznanie. Niestety, ale połowa operacji, które są wykonywane nie przynoszą ulgi. Nie jest to powód złego wykonanego zabiegu, bo operacja jest krótka i konkretna. Więc dlaczego? Otóż brak poprawy po operacji cieśni nadgarstka wynika z błędnego rozpoznania lekarskiego, już na samym początku batalii pacjenta ze swoim problemem.

Po co ciąć rękę jeśli problem nie jest w nadgarstku, a np. w barku lub łokciu? Podstawa to dokładne badanie! Zwykle badanie u ortopedy wygląda w taki sposób , że bez zdjęcia kurtki, w pośpiechu między jednym pacjentem a kolejnym, bez badania i dokładnych testów, które trzeba wykonać (by poznać prawdziwą przyczynę bólu) , dostajemy w gabinecie skierowanie na zabiegi, lasery, ultradźwięki, pola magnetyczne itp.  Wybaczcie, ale nie będzie cudu, i ból nie minie.

Nie twierdzę, że jest tak zawsze, lecz wielu pacjentów, którzy do mnie przychodzą, są po raz pierwszy dokładnie zbadani dopiero przeze mnie. A trzeba zaznaczyć, że trafiając do mnie mają za sobą już bagaż doświadczeń  z kilku gabinetów lekarskich. W tej jednostce chorobowej trzeba się przyjrzeć pacjentowi dosłownie „od stóp do głów”.

Dla prawidłowej diagnozy, dobrze jest wykonać badanie EMG, które ułatwia mi pracę, bo pokazuje czy badany nerw powoduje ból i drętwienie palców i ręki. Takie badanie definitywnie pokazuje w jakim stopniu nerw jest uciśnięty lub też nie. Badanie nie obejmuje okolic szyi, barku czy łokcia, i dlatego zbadanie całego pacjenta jest takie ważne. Fizjoterapeuta potrafi ocenić czy forma twoich mięsni Twojego ciała jest prawidłowa.

Co boli i drętwieje jak masz cieśń?

Forma przybiera najpierw łagodniejszą formę, a nie leczona może przejść w gorszą:

1) Bóle i mrowienia: kciuka, palca wskazującego i środkowego – bardzo często nasilające się w nocy. Objawy te mogą nas wybudzać. Bardzo często by objawy przeszły musisz „strzepnąć rękę”.

2) Ból jest palący kciuka, palca wskazującego i środkowego- ból nasila się także przy ruszaniu ręką, mogą wypadać przedmioty z dłoni.

W bardziej zaawansowanych postaciach możemy zaobserwować zanikanie mięśni kłębu kciuka; Zaburzenie czucia kciuka, palca wskazującego i środkowego.

Jak się leczyć, by nie iść na operację?

Jeśli jesteśmy prawidłowo zdiagnozowani i mamy faktycznie wykazany (także w badaniu EMG) ucisk na nerw w nadgarstku i żadna terapia u fizjoterapeuty nie daje poprawy to możemy DOPIERO WTEDY myśleć o operacji.

Według mnie, dopóki cała tkanka mięśniowa i powięziowa ręki od szyi do końca palców nie będzie zbadana, rozluźniona, rozciągnięta i wydolna do pracy, nigdy w 100% nie będziesz wiedzieć/ła czy to drętwienie oraz  ból pochodzi tylko i wyłącznie od samego nadgarstka czy nie.

Aktualnie na świecie obok terapii manaualnej u fizjoterapeuty, kinesiology taping (często widziane plastry u sportowców) i działań przeciwzapalnych leków,  które są nadal skuteczne w walce z cieśnią nadgarstka, na prowadzenie wybija się nowa terapia. Mowa o igłoterapii suchej, którą opisywałem w poprzednim artykule, a która dokładnie uwalnia napięte włókna mięśniowe, uciskające na nerw. To nie akupunktura! Dlatego polecam przeczytać artykuł „Jak wbić igłę i pozbyć się bólu”. Warto spróbować szczególnie, gdy Twój lekarz kieruje Cię już na operację. A jeżeli jeszcze nie jest za późno można temu zaradzić. Im wcześniej tym lepiej.

eBook