Wszystko, co byś chciała wiedzieć o cellulicie...

15.12.2016 | Anna Klukowska

Kogo ten problem dotyczy?

Zapewne wszyscy już wiedzą jak popularny jest temat cellulitu w środowisku kobiet. Cellulit to przypadłość dotykająca osoby nie tylko te, które mają kilka kilogramów za dużo na sumieniu, ale również osoby, które są szczupłe i ich wskaźnik masy ciała jest jak najbardziej prawidłowy.  Nie dotyczy on tylko tych kobiet, które urodziły już swoje dzieci, ale także te, które jeszcze nie były w ciąży. I wreszcie: nie występuje wyłącznie u osób po 40 roku życia, ale również u nastolatków.


Cellulit swoim wyglądem najczęściej porównywany jest do wyglądu „skórki pomarańczy”. Najczęściej objawia się w okolicach ud , bioder, pośladków a także brzucha i ramion, ponieważ właśnie w tych okolicach tkanka tłuszczowa gromadzi się w największej ilości.
 

Piszę o tym, bo chciałabym przekazać całą wiedzę na temat cellulitu jaką teraz posiadam. Wiadomo, że około 85%- 90% kobiet boryka się również z tym problemem. Zapytacie mnie dlaczego kiedyś nie było takiego problemu. Odpowiedź jest prosta: ponieważ nasze babcie prowadziły inny tryb życia , kiedyś inaczej się odżywiano, inne były wartości. Zapewniam Was, że nasze babcie nie wiedzą co to jest hamburger, nie było też takich środków jak tabletki antykoncepcyjne.


Przyczyny powstawania cellulitu :

Do głównych przyczyn zaliczamy:

 • hormony (estrogeny zatrzymują wodę, a także są przyczyną zwłóknień tkanki łącznej. Te zwłóknienia powodują, że woda, krew i chłonka nie chcą się w sposób naturalny "przepychać").

  Przewaga estrogenów przy niedoborze progesteronu, także ma wpływ na powstawanie cellulitu.  Estrogeny jak również insulina i prolaktyna powodują przerost komórek tłuszczowych poprzez stymulacje powstawania tkanki tłuszczowej, czyli  lipogenezy. Zmniejszają również napięcie ściany naczyniowej i zwiększają jej przepuszczalność wzmagając obrzęk;
   
 • przyjmowane leki (antykoncepcja –czyli hormony przyjmowane z zewnątrz);
   
 • choroby współistniejące (cukrzyca, niedoczynność i nadczynność tarczycy, prolaktyna, choroby wątroby i nerek – one powodują obrzęki);
   
 • tryb życia i pracy (siedzenie w pracy i brak ruchu poza nią powoduje, że mięśnie się rozleniwiają i nie chcą prawidłowo pracować. Dodatkowo taki tryb wzmaga przykurcze, np. łydek i tylnej części nóg, przez co zastój płynów gwarantowany. Chodzenie na zbyt wysokich obcasach może prowadzić do dysfunkcji mięśni łydki i spadku wydolności pompy mięśniowej. Aktywność  fizyczna jest bardzo ważna, ponieważ im silniejszy mięsień tym pokrywający go tłuszcz jest mniejszy;
   
 • sposób odżywiania (śmieciowe jedzenie, napoje gazowane i "gotowce", np. chipsy, bułeczki słodkie, ciastka, itp.).  Alkohol także wspomaga lipogenezę;
   
 • palenie papierosów  (nikotyna zwęża naczynia krwionośne, co utrudnia dostarczanie komórkom tlenu i hamuje proces spalania tłuszczu);
   
 • stres i niewyspanie (trudniej wydalić toksyny z organizmu);
   
 • zaburzenia krążenia;
   
 • uwarunkowania genetyczne, powodujące zaburzenia przemiany lipidów w komórkach tłuszczowych. Uwarunkowane genetycznie , mogą być wynikiem zaburzeń przemiany materii (np. cukrzycy) lub nadmiernej podaży tłuszczów w diecie;
   
 • ciasne ubrania  (powodują ucisk na tkanki, wtedy krążenie też jest gorsze).

 

Rodzaje cellulitu

Wyodrębniamy cztery  rodzaje cellulitu:

 1. wodny -w ciele kobiety odkłada się rezerwa  wody i tłuszczów, tak aby przygotować się do ewentualnej ciąży. Te rezerwy powinny być usuwane pod koniec każdego cyklu miesiączkowego. Jeżeli coś zakłóci całkowite pozbycie się rezerw wody i tłuszczów, wtedy tworzy się cellulit.
   
 2. lipidowy- zaczyna się w głębokich warstwach skóry właściwej i tkance łącznej, gdzie znajdują się komórki tłuszczowe będące zbiornikami energii. Te komórki gromadzą cukier i kwasy tłuszczowe, które zamieniają się w trójglicerydy. Po pewnym czasie następuje rozpad tego związku. Jeżeli rozpad nie przechodzi poprawnie to cukier i tłuszcz zaczynają się gromadzić w komórkach tłuszczowych a potem powstałe komórki się powiększają. Całe grupy komórek pęcznieją i na powierzchni skóry tworzą się guzki. Dodatkowo są tu także uciskane zakończenia nerwowe, co przy ucisku powoduje ból
   
 3. twardy- charakteryzuje się obecnością twardych i bolesnych  zmian płasko położonych  w tkance podskórnej. Skóra jest sucha szorstka i zbita. Najczęściej spotykany jest u kobiet w młodym wieku. Wtedy zaleca się zrobienie masażu powięziowego, żeby rozluźnić tkankę.
   
 4. wiotki- spotykany jest u osób po 40 roku życia. Skóra jest luźna, mało elastyczna, łatwo daje się ująć w fałd, w którym wyczuwalne są liczne grudki. Często obserwuje się dodatkowo teleangiektazje (rozszerzone naczynia krwionośne) i  żylaki .Ten rodzaj cellulitu występuje u kobiet  mało aktywnych fizycznie, co wiąże się ze słabym napięciem i wiotkością mięśni.

 

Stadia rozwoju cellulitu:

1. Pierwsze oznaki pojawiają się na zewnętrznej stronie ud. Fałd skóry wykazuje małe zaciemnienie i lekkie nierówności. Zmniejszenie elastyczności skóry.
2. Objaw choroby dostrzegalny jest już gołym okiem. Skórka pomarańczowa jest widoczna po napięciu mięśni.
3. Nierówności skóry dostrzegalne są gołym okiem, bez względu na to w jakiej pozycji jest klientka i jakie jest oświetlenie.
4. Zmiany są duże i bolące. Większa bladość skóry i wiotkość skóry.

Skuteczne metody walki z cellulitem w domu:

 • Unikanie gorących kąpieli
 • Prysznice naprzemienne ciepło-zimno
 • Unikanie długiego stania i siedzenia
 • Codziennie ćwiczenia rozciągające – po to, aby nie było przykurczy mięśniowych. Niechciane przykurcze mogą uciskać na naczynia krwionośne i limfatyczne (a to spowolni krążenie).
 • Raz dziennie odpoczynek z nogami w górze w pozycji krzesełkowej lub z kolanami wyprostowanymi.
 • Masaże ciała szorstką gąbką  lub wykonanie peelingu z kawy do lekkiego zaczerwienienia skóry.
 • Odpowiednia dieta, w której jest chude mięso, świeże warzywa i owoce, tłuszcze roślinne tłoczone na zimno, zioła, chude ryby. Warto wyeliminować z diety sól, cukier .
 • Warto dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Przynajmniej 2,5 litra wody na dzień, ale niech będzie to woda ciepła, czyli taka, która wspomoże metabolizm .
 • Pamiętajmy też o codziennym ruchu np. jazda na rowerze, jazda na rolkach , pływanie, bieganie lub fitness itp.
 • Dbajmy o swoje jelita,  ponieważ w przypadku problemu z nieszczelnością jelit wszystkie toksyny , bakterie , wirusy oraz niestrawione resztki pokarmu mają otwartą drogę, aby przedostać się do krwioobiegu.


Pamiętajmy o tym, że jeżeli nie spełnimy tych wszystkich warunków, walka z cellulitem jest niemożliwa i nie przyniesie nam oczekiwanych efektów.

 

Metody walki z cellulitem w gabinecie kosmetycznym, czyli co u nas sprawdza się najbardziej.
 

 • masaż powięziowy
  - pozwoli nam na uwolnienie tkanki od złogów, przepchnięcie limfy i usprawni krążenie. Powięź jest tkanką zlokalizowaną między warstwą podstawną skóry a tkanką tłuszczową. Jeżeli ta warstwa jest twarda i zbita może powodować ucisk na układ krwionośny i limfatyczny. To z kolei prowadzi do problemów z układem krążenia. Jeżeli zaś krążenie jest spowolnione, to wtedy tworzą się obrzęki (oznaka zatrzymania wody w organizmie).
   
 • masaż podciśnieniowy
  - podczas masażu wytwarzane jest podciśnienie w specjalnej końcówce masującej. To powoduje intensywne przekrwienie oraz wyraźną poprawę stanu mało elastycznej skóry. Masaż próżniowy pobudza krążenie krwi i płynów ustrojowych, pomaga pozbyć się zbędnych produktów przemiany materii oraz toksyn z organizmu.
   
 • masaż rolką z igłami
  - igły pobudzają skórę do produkcji kolagenu i elastyny, poprawiają krążenie krwi, dotleniają skórę. Rozbijają grudki cellulitu. Wałek uniwersalny dr Lyapko zalecany jest również do zabiegów wyszczuplających i korygujących figurę – jako wałek na cellulit. Terapia aplikacyjna wałkiem jest ukierunkowana również na pozbycie się tkanki tłuszczowej, cellulitu i zmniejszenie wagi ciała.
   
 • masaż lodem
  - po zastosowaniu zimna w pierwszym momencie dochodzi do gwałtownego obkurczenia powierzchniowych naczyń krwionośnych i zmniejszenia obrzęków. Masaż ten poprzez stymulację mikrokrążenia poprawia elastyczność i napięcie skóry. To także przyczynia się do likwidacji złogów cellulitu. Działając na zasadzie „gry naczyniowej”, zmuszamy naczynka do ciągłej pracy rozkurczu i skurczu. Ponadto masaż lodem usuwa także zastoje i obrzęki limfatyczne.

Poprawa metabolizmu masowanych miejsc zawsze powoduje przyspieszenie procesu chudnięcia.
Większe ukrwienie tkanek okołostawowych wpływa korzystnie na zwiększenie ruchomości masowanego stawu.

Pamiętaj o profilaktyce przy cellulicie!!! Jest to bardzo ważne, ponieważ w zaawansowanych stadiach cellulitu skuteczność wszystkich metod jest bardzo ograniczona i polega tylko na zmniejszeniu defektu kosmetycznego .

Po zakończonych terapiach w gabinecie należy pamiętać o tym, że cellulit może zawsze powrócić, jeżeli nie będziemy utrzymywać  zdrowych nawyków.

Jakie Wy znacie sposoby na cellulit, które na prawdę się sprawdzają? Chętnie rozszerzymy swoją wiedzę! Niech inni też je poznają :)

eBook