W walce z bólem najlepsza... igła!

18.05.2016 | Magda Komorowska

Sposób na pacjentów, którzy nie dadzą się nawet dotknąć...

Długo zastanawialiśmy się z Maćkiem, jak skutecznie przygotować naszych pacjentów do terapii, która sama w sobie niekiedy powoduje uczucie bólu. Długoletnie przyjmowanie nieprawidłowej pozycji lub mocno skumulowane napięcia mięśni mogą wywołać ogromny dyskomfort podczas próby uporania się z nimi na pierwszej wizycie u fizjoterapeuty.

Szukaliśmy sposobu, by za wczasu rozluźniać naszych pacjentów, jeszcze ich nie dotykając (by nie wywoływać nieprzyjemnych odczuć bólu, drętwienia, itp.). Można było oczywiście zalecać każdemu z osobna specjalne ćwiczenia rozciągające, ale wciąż szukaliśmy przyjemniejszej i mniej angażującej metody.

Tak zrodził się pomysł wprowadzenia mat igłowych Lyapko.  

Maty opracowane zostały przez Nikolaya Lyapko – ukraińskiego doktora nauk medycznych, lekarza terapeutę, refleksologa, czynnego członka Rosyjskiej Akademii Terapii Manualnej, bardzo skutecznej odmiany terapii odruchowej (refleksoterapii) – powierzchniowej terapii wielogłowej. Maty od wielu lat stosowane są z sukcesem w wielu krajach, a od trzech lat obecna jest też i w Polsce. Staje się ona bardzo popularna, z tego względu, że z jednej strony jest bardzo skuteczna, a z drugiej – łatwa i przyjemna. 

Istota powierzchniowej terapii wieloigłowej matami i aplikatorami doktora Nikolaya Lyapko polega na oddziaływaniu poprzez określone punkty aktywne biologicznie ciała na odpowiadające im narządy wewnętrzne. Umiarkowane drażnienie zakończeń nerwowych, skupionych w określonych punktach skóry, mięśni i innych tkanek, a za ich pośrednictwem – pni nerwowych, odbudowuje regulację nerwową w organizmie, normalizuje siłę, zdolność poruszania się 
i równoważenie procesów pobudzania i hamowania. I właśnie dlatego, że oddziaływanie terapeutyczne zabiegów terapii igłowej odbywa się za pomocą odruchu, poprzez układ nerwowy, kontrolujący działalność całego organizmu, to nie ogranicza się ono do jednego punktu czy nerwu, ale najczęściej w sposób pozytywny wpływa na narządy, które są oddalone od miejsca oddziaływania.

Wysoka efektywność lecznicza osiągana jest również w wyniku powstającego w skórze, na ostrzach i miedzy igłami prądu galwanicznego, a rezultacie tej podwyższonej selektywnej mikroelektroforezie metali przenikania do wewnętrznych części organizmu.

Do wykonywania powierzchniowej terapii wieloigłowej służą unikalne urządzenia zwane matami - aplikatorami wieloigłowymi dr Nikolaya Lyapko lub potocznie aplikatorami Lyapko.

 

via GIPHY

Czym są aplikatory wieloigłowe doktora N.Lyapko?

Aplikator, nazywany często urządzeniem do refleksoterapii lub urządzeniem do terapii odruchowej, mobilizuje wewnętrzne możliwości organizmu. Stymuluje wypracowywanie naturalnych substancji leczniczych, które w niezbędnych dawkach fizjologicznych jest w stanie wytworzyć sam organizm, kompensują niewystarczającą aktywność ruchową.

Aplikatory wieloigłowe N.Lyapko – to wałki, pasy i elastyczne maty rehabilitacyjne z zamocowanymi na nich igłami, wykonanymi z niezbędnych dla organizmu metali: cynku, miedzi, żelaza, niklu i srebra. Igły aplikatorów Lyapko są na tyle grube, a ich wierzchołki tępo zaostrzone, że nawet przy bardzo mocnym nacisku, są one bezpieczne – nigdy nie uszkadzają skóry i nie mają styczności z krwią, nie powodują żadnych skutków ubocznych, dzięki czemu można je stosować u osób w każdym wieku – nawet u bardzo małych dzieci.

 

Oto niektóre z możliwości aplikatorów dr N.Lyapko:

 

 1. usuwają bóle kręgosłupa, stawów, mięśni i bóle głowy;
 2. skracają okres całkowitego powrotu do zdrowia po urazach czaszkowo-mózgowych, złamaniach, operacjach, udarach;
 3. przeciwdziałają powstawaniu odleżyn u przewlekle chorych;
 4. wspomagają leczenie mózgowego porażenia dziecięcego;
 5. wspomagają leczenie i profilaktykę zachorowań na schorzenia przewodu pokarmowego, układu sercowo-naczyniowego, oddechowego i systemu nerwowego;
 6. zwiększają 2-3-krotnie efektywność takich metod, jak masaż, akupunktura i terapia klasyczna, terapia manualna i laseroterapia, rezonans magnetyczny (przy jednoczesnym lub wcześniejszym zastosowaniu);
 7. sprzyjają normalizacji równowagi hormonalnej, procesów metabolicznych w przypadku schorzeń endokrynologicznych;
 8. usuwają zaburzenia seksualne i doprowadza do normalizacji funkcji płciowych u mężczyzn i kobiet;
 9. przy wspomaganiu leczenia chorób ginekologicznych sprzyjają usuwaniu ognisk zapalnych i zaburzeń cyklu menstrualnego;
 10. wspomagają prawidłowy przebieg ciąży, profilaktykę i leczenie rozstępów, pozbycie się kolki u noworodków;
 11. pomagają w rozgrzewce mięśni przed ekstremalnym wysiłku fizycznym oraz regeneracji po nim;
 12. zwiększają aktywność życiową, normalizują sen i przemianę materii;
 13. są wspaniałym środkiem usuwającym szkodliwe skutki nadmiernego napięcia nerwowego, a tym samym skutecznym środkiem odstresowującym;
 14. pozwalają skrócić okres przyjmowania lekarstw, a potem całkowicie z nich zrezygnować.
 15. pomagają pozbyć się nałogów (alkoholowych, nikotynowych);
 16. Aplikatory Lyapko stosowane są też w kosmetologii oraz skutecznie pomagają pozbyć się nadwagi oraz cellulitu.

 

Maty i wałki stały się bardzo pomocne w naszej codziennej pracy. Wprowadziliśmy je do zabiegów antycellulitowych, masaży ciała i twarzy oraz terapii rehabilitacyjnych.

Przed wizytą zawsze spytaj o aplikator, na pewno Ci go pokażemy i wykorzystamy w terapii :) Jest to nasze nowe narzędzie pomocnicze w zabiegach, nic za niego nie dopłacasz. 

Czuję, że przyjaźń z tymi aplikatorami będzie długoletnia :)

Pamiętajcie, że w walce z bólem do dyspozycji mamy także igłoterapię suchą, o której możecie poczytać TUTAJ.


Jeśli mieliście już do czynienia z naszą igłową matą, to zostawcie komentarz i napiszcie o Waszych wrażeniach oraz na jakie schorzenie Wam pomogły!

eBook