Rodzaje bólów głowy - czy umiesz je rozpoznać?

11.08.2017 | Maciej Kokosza

Boli głowa z przemęczenia, ze zmiany pogody a może masz migrenę? Skąd to wiesz?

Pacjenci przychodzący do mnie do gabinetu, często cierpią z powodów bólu głowy. Często słyszę odpowiedź, „że to migrena, tak mam od lat lub to przez zmianę pogody”. Takie odpowiedzi nie zawsze są trafne, bo bardzo często nie jest tak jak od lat myśleli, czuli i tak się przyzwyczaili.

Otóż nie musi tak wcale być! Fakt, przyczyn bólu głowy jest wiele, może być z powodu problemu w okolicy głowy, szyi, barków oraz może pochodzić z całkowicie innego miejsca ciała np. nóg, rąk czy narządów wewnętrznych.
Skupimy się na 3 najczęstszych powodach bólu głowy, które spotykam u moich pacjentów.


Ból głowy od odcinka szyjnego kręgosłupa


Co boli i jak? – otóż jest to ból, który jest z powodu znanych nam już lub jeszcze nie, zmian zwyrodnieniowych i przeciążeniowych w kręgosłupie szyjnym. Jeśli mamy kłopoty z odcinkiem szyjnym np. prostą lordozę szyjną, zmiany zwyrodnieniowe, osteofity na kręgach, obniżone krążki międzykręgowe, to mogą być to powody bólu głowy.

Boli bardzo charakterystycznie, pacjent czuje tak jakby uciskający pas w okolicy potylicznej, który przechodzi do przodu i do okolicy brwi.

Często bywa tak ze podczas ruchu głową może ból wzrastać. Taki ból powoduje bardzo często chodzenie ze sztywną szyją i spinaniem barków do góry. To powoduje lawinę produkcji nowych napięć w okolicy szyi – czyli dokładanie nowych powodów do bólu głowy, które będą opisane przy napięciowym bólu głowy. Terapia manualna, ćwiczenia oraz igłoterapia sucha stosowane w tej sytuacji  mają na celu poprawienie ruchomości stawów kręgosłupa, które powodują ból głowy.
 

Ból migrenowy


Co boli i jak? – otóż jest to ból jednostronny o bardzo wysokiej intensywności. Bardzo często pacjenci mają światłowstręt, dźwiękowstręt. Dochodzi także czasem do wymiotów.

Najczęstszą okolicą która boli, przeszywa, nokautuje i nie daje normalnie funkcjonować jest w oku i z tyłu oka.

Spotykam pacjentów którzy cierpią na takie bóle od lat, u niektórych trwają dniami, tygodniami lub miesiącami.
Według aktualnej wiedzy medycznej takie bóle migrenowe pochodzą od zmian w układzie krążenia. Nie ma dokładnych miejsc lub naczyń które za nie odpowiadają, ale by być pewnym ze tak owych zmian nie ma, należy wykonywać badania tj: USG dopplerowskie tętnic szyjnych, tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny z kontrastem.
Nie wykluczone jest że migreny mogą być powodowane przez nagromadzenia przeciążeń mięsni a przez to powstawania miejsc we włóknach mięśniowych, które nie pracują jak powinny a przez to nie są dobrze odżywione i dotlenione. W takich sytuacjach także należy pozbyć się niepotrzebnych napięć mięśniowych okolicy szyi i barków – aby je rozluźnić – najczęściej jest to igłoterapia sucha oraz terapia manualna(najskuteczniejsze terapie w fizjoterapii).


Napięciowy ból głowy  - najczęściej występujący u pacjentów przychodzących do gabinetu


Co boli i jak? – otóż jest to obustronny ból okolicy skroni, oka i czoła. Ściskający, obejmujący głowę która wydaję się cięższa niż zawsze. Może boleć także czubek oraz tył głowy, rozchodząc się na boki.

Gdy czujesz że ciśnie Cię głowa, jakby ktoś założył Ci zbyt mały kask na głowę, to najprawdopodobniej jest to ból ze zbyt napiętych mięśni. Bywa tak że po zbyt długiej pracy w jednej pozycji lub niewygodnej pozycji sami produkujemy takie napięcia i ból głowy gotowy. Zmiana materaca na łóżku lub poduszki także może nam taki ból wyhodować. Podczas wizyty u fizjoterapeuty badanie ma na celu znalezienie mięśni które są odpowiedzialne za ból – aby je rozluźnić – najczęściej jest to igłoterapia sucha oraz terapia manualna z indywidualnie dobranymi ćwiczeniami.

Owszem może dokładać się tutaj bardzo często słyszany przeze mnie powód „zmiany pogody” – wg mnie jeżeli nie pozbędziemy się napięć z okolicy szyi i barków nie do końca będzie to wynik zmiany pogody. Zawsze ok. 10% naszego nastawienia psychologicznego i nakręcania siebie działa bardziej lub mniej. Także jeśli np. słuchając prognozy pogody usłyszysz że ciśnienie spada albo ze biomet jest niekorzystny i negatywnie nastawisz się do dnia, to najprawdopodobniej oprócz samego bólu głowy z ciężkiej pracy może dołożyć się ból ze zbyt niskiego ciśnienia.
Pamiętaj że nie zawsze to niskie ciśnienie powoduje ból głowy, ale jego zbyt szybkie zmiany w górę lub dół z dnia na dzień.
U Pacjentek które są podczas miesiączki bóle głowy występują także silniejsze lub mniej. Może być to powodem nakładania się bólu z okolic brzucha jak i okolic szyi i barków. Igłoterapię  na odcinek szyjny i barki stosuję wtedy dopiero po miesiączce.

Pamiętaj!


Nie zawsze jednostronny ból musi być jednostronny lub dwustronny zawsze dwustronny, bywa tak że ból wędruje z jednej na drugą stronę lub czujemy bardziej jedną od drugiej strony. Jeden pacjent może mieć jednocześnie ból z każdych 3 powodów opisywanych wyżej. Wywiad i badanie podczas wizyty w takich sytuacjach będzie kluczowy do rozpoznania i wybrania skutecznej terapii.

eBook