Jak wbić igłę i pozbyć się bólu? – zdradzamy skuteczną metodę fizjoterapeutów

03.11.2016 | Maciej Kokosza

Igłoterapia...

Mowa o akupunkturze? Właśnie że, nie. Jedyną wspólną rzeczą obu metod (akupunktury i igłoterapii) są wykorzystywane te same igły do zabiegów.
Igły te, nie są takie jakie znamy powszechnie przy zastrzykach. Igła do terapii używana przez fizjoterapeutów jest jednorazowa sterylna, giętka jak drucik i nie ma możliwości jej złamania, uszkodzenia lub wbicia się w nerw.

Igłoterapia sucha – tak brzmi nazwa współczesnej metody medycznej popartymi badaniami klinicznymi.
 

To skuteczniejsza od dotychczasowych poznanych metod, powszechnie znanych w gabinetach fizykoterapii (prądy, lasery czy ultradźwięki). Dzięki igłoterapii możemy uchronić się przed zabiegami chirurgicznymi (np. przy cieśni nadgarstka) lub przy przebytych kontuzjach sportowych, przeciążeniach stawowych, przewlekłych bólach leczonych od wielu, wielu lat… Tradycyjne „samo mi przejdzie” „poboli przestanie” daje o sobie znać dopiero po latach.

Każda niedoleczona kontuzja ma konsekwencje w przyszłości. Igłoterapia sucha może Ci w tym pomóc.
Jeśli jesteś taką osobą, która zgłasza się do fizjoterapeuty po paru latach od kontuzji lub urazu, dopiero wtedy jak nie może normalnie wstać do pracy, to igłoterapia sucha jest terapią dla Ciebie.
 

Dlaczego "sucha"?

Odpowiedź jest prosta. Poprzez igłę nie jest wprowadzana żadna substancja do ciała, tak jak to ma miejsce podczas zastrzyków.

Niewielu jest specjalistów zajmujących się tą metodą w Polsce, ale jest ona powszechna w Europie, a najbardziej w Hiszpanii.

Skoro jest to metoda niezwykle skuteczna, to dlaczego tak mało terapeutów decyduje się pomagać innym stosując tę metodę?

Zapewne ze względów oporów psychicznych przed nakłuwaniem, ale także brakami w wiedzy z anatomii. Dotyczy to głównie osób bez wykształcenia kierunkowego. Dlatego też najbezpieczniej jest pójść do fizjoterapeuty zajmującego się tą metodą.
 

Co może zrobić Ci igła?

Istnieją dwie techniki wykonywania zabiegu:

1) powierzchowna – wykorzystywana głównie w akupunkturze. Wprowadzona igła zatrzymuje się na tkance podskórnej. Igłę obraca się co ok. 2-3 minuty, a to powoduje owijanie się tkanki łącznej wokół igły. Technika tłumiąca ból gdzie go odczuwamy, ale nie niwelująca źródła/przyczyny bólu. Wbicie igły powoduje zmniejszenie produkowanych substancji bólowych i stąd taki pozytywny efekt. Stosuje się głównie igły o długości 2,5cm. Podczas wykonywania obrotów igłą, pacjent może odczuwać lekkie szczypanie.


2) głęboka – wykorzystywana głównie w fizjoterapii. Terapia nazywana jest głęboką, gdyż igła wprowadzana jest w konkretne punkty w mięśniach. Stosuje się igły o długości od 2,5 do 9cm w zależności od okolicy mięśni powodującej ból. Technika wymagająca doskonałej precyzji od fizjoterapeuty.

Fizjoterapeuta lokalizuje (punkty spustowe) napięte pasma, bolące guzki w napiętym paśmie mięśnia szkieletowego. Podczas tej palpacji (ucisku), pojawia się palący, rozsiany bądź uciskający ból. Widać skurcze mięśni, tych włókien które są nadmiernie napięte.

Igłą porusza się w kilku kierunkach, tak by pozbyć się jak największej ilości patologicznie napiętych punktów we włóknach mięśnia.

Często bywa tak że podczas ucisku takiego pasma pacjent zgłasza: „Tak! to jest mój ból, identycznie mnie boli podczas dnia”. Świadczy to o aktywnym punkcie spustowym i tam wprowadzamy igłę.

Po całej terapii nakłuwania pacjent czuje ogromną ulgę. Mięśnie momentalnie stają się rozluźnione, dzięki czemu nie odczuwa się dodatkowych dolegliwości w postaci drętwienia rąk, bólu głowy, "strzelania" w karku, itp.
 

Nie ma co ukrywać – zabieg nie jest masażem relaksacyjnym..

.. ale jednak! Znajdują się tacy, którzy bardzo chętnie przychodzą na tego typu zabiegi do fizjoterapeuty. Widzą efekty i to jest dla nich najważniejsze. Co więcej, jest to coraz liczniejsza grupa świadomych pacjentów, którzy nie chcą sprawiać sobie bólu, lecz przeciwnie - chcą szybko dojść do zdrowia!

A my fizjoterapeuci cieszymy się razem z naszymi pacjentami. W końcu oczekuje się od nas natychmiastowej ulgi w bólu. Wreszcie znaleźliśmy na to sprawdzony sposób.

eBook