Efekty naszej fizjoterapii: kinesiologytaping, czyli plastry działające za Ciebie

10.10.2016 | Maciej Kokosza

Plastrowanie dynamiczne (Kinesiology Taping) to aplikowanie w określony sposób na bolesne obszary ciała specjalistycznego plastra. Metoda powstała na początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, a jej autorem jest dr Kenzo Kase.

Metoda ta, pozwala m.in. na efektywne wykorzystanie czasu oczekiwania na realizację zabiegów (np. oklejamy pacjenta na weekend), całodobową formę terapii, a także profilaktykę.

Terapia wykorzystuje naturalne procesy samoleczenia organizmu. Oddziaływanie mechaniczne plastra (np. podciągnięcie skóry, zwiększenie miejsca dla pracy mięśnia pod skórą, zmniejszenie nacisku tkanek miękkich) sprawia, że efekt leczniczy występuje natychmiast po założeniu odpowiedniej aplikacji i utrzymuje się również po jej zdjęciu. Pozytywnie wpływa na układ skórno – mięśniowo – powięziowy, dzięki czemu wspiera funkcję stawów i zmniejsza nieprawidłowe napięcie. Plaster nie zabiera funkcji mięśnia, tak jak to jest w unieruchomieniu w gipsie.

W terapii wykorzystywane są specjalne taśmy, charakteryzujące się m.in. rozciągliwością, elastycznością podobną do skóry (130-140%) i wodoodpornością. Plaster posiada po spodniej stronie klej (hipoalergiczny), który umożliwia noszenie aplikacji do kilku dni. Taśmy nie zawierają środków rozgrzewających ani chłodzących, dzięki czemu można stosować plastrowanie w stanach ostrych, bólowych. Kolor taśmy nie ma znaczenia w powodzeniu terapii, jest to czysto estetyczny element do wyboru przez pacjenta. Z plastrami można normalnie brać kąpiel, wytrzymują na skórze normalny tryb życia do kilku dni.


Zastosowanie:

-  obrzęki kończyn górnych i dolnych (także zaraz po operacjach)
-  duże siniaki, krwiaki po uderzaniach, wypadkach
-  naciągnięcia mięśni
-  bóle przeciążeniowe kręgosłupa (także u kobiet w ciąży) i innych stawów (np. łocieć tenisisty, łokieć golfisty, cięśń nadgarstka)
-  urazy sportowe
-  pacjenci z problemami onkologicznymi
-  urazy skrętne stawów
 

Poniżej pokażę efekty takiej terapii na przykładzie naszych pacjentek.

Pacjentka po złamaniu kości promieniowej prawej ręki w wyniku upadku. 5 tygodni noszenia ręki w gipsie. Ręka osłabiona, opuchnięta i bardzo bolesna przy próbie każdego ruchu i dotyku w okolicy nadgarstka.

Tak zaczynaliśmy:

Efekt po 4 wizytach:

Tak zaczynaliśmy: (nadgartek nie dał rady się sam zgiąć, jedynie łokieć).

Efekt po 4 wizytach: (ręka swobodnie leży i bez problemu nadgarstek sam się unosi).

 

Tak zaczynaliśmy: brak ruchu odwiedzenia ręki

Efekt po 4 wizytach:

 

A oto efekty terapii Kinesiology Taping przy obrzękach nóg. Pacjentka po operacjach wymiany obu stawów biodrowych na endoprotezy.  Problemy z obrzękami okolicy stóp łydek i kolan. Czas noszenia plastrów 7 dni.

Przed oklejeniem plastrami Po oklejeniu plastrami

Gotowa aplikacja:

eBook