Czym jest Integracja Strukturalna, czyli terapia, którą pracuję na co dzień?

02.04.2019 | Artur Urbanik

Przede wszystkim jest to świadoma praca z ciałem oparta na jednej z podstawowych sił natury jaką jest grawitacja. Wszyscy żyjemy w polu grawitacyjnym. Grawitacja reguluje ruchy planet, pływy oceanów, czas, procesy fizjologiczne i w zasadzie wszystko to co dzieje się na naszej planecie. W związku z tym reguluje również to jak się poruszamy, a także jak poruszają się nasze mięśnie i stawy na co dzień. I właśnie tym zajmuje się Integracja Strukturalna.

Celem głównym terapii wg koncepcji Anatomy Trains jest równoważenie ciała względem grawitacji. Pomyślmy o tym jak wygląda dzień większości z nas... Wybiegamy rano do pracy, często zjeżdżając windą prosto do garażu i wsiadamy do samochodu. Następnie jedziemy do biura po to, aby… siedzieć przez kolejne 8h. Po pracy czasem pójdziemy na zakupy, niektórzy znajdą chwilę na trening, ale co robimy przez większość czasu w domu? No właśnie...siedzimy, albo przed telewizorem, albo przed laptopem.

Sedentarny tryb życia społeczeństw wysokorozwiniętych spowodował, że kompresujemy nasze tkanki przez większość dnia. Sprawiamy, że krew nie ma jak swobodnie płynąć, a mięśnie, powięzi i wszystkie tkanki miękkie sztywnieją, sklejają się. Ciało dostosowując się do wymuszonych pozycji napina się, powodując w konsekwencji uciążliwy ból. Ci co mają małe dzieci, mają o tyle lepiej, że są znacznie częściej w ruchu. W końcu małe dziecko angażuje nas do częstych zmian pozycji: podnoszenia, zabawy, kąpieli czy po prostu karmienia. Jakie jest w tym niebezpieczeństwo dla młodych rodziców? Niestety to również powoduje przeciążenia i naprężenia.

Dla mnie, terapeuty pracującego strukturalnie z ciałem ważne jest, aby ciało w grawitacji było w jak największym stanie równowagi, czy to dla osób spędzających dużo czasu za biurkiem, czy aktywnych na co dzień. Podczas terapii koncentruję się nie tylko na poprawie elastyczności tkanek miękkich, czy rozklejaniu sztywnych połączeń między nimi, ale też na budowaniu świadomości co dzieje się z naszym ciałem, gdy codziennie działają na nas różne siły, wyprowadzając nas z równowagi w polu grawitacyjnym, w którym każdy z nas funkcjonuje.

Pamiętajmy, że nawet regularna aktywność fizyczna niesie za sobą ryzyko przeciążeń, czy przetrenowań. Często uprawianie jednej dyscypliny sportu rozwija nasze ciało  jednokierunkowo, co bardzo rzadko pozwala zachować równoległe napięcia i symetrię.

Żeby lepiej zrozumieć na czym polega filozofia Strukturalnej Pracy z Ciałem wyobraźmy sobie zwykły dom.
Każdy dom musi posiadać mocne i równe fundamenty. Bez tego drzwi w futrynach będą osiadały, okna nie będą pasowały do framug, dach będzie przeciekał, a cała konstrukcja będzie krzywa, niestabilna i nietrwała. Jak myślicie, czy aby naprawić te rzeczy wystarczy tylko wyrównać ściany, wymienić okna, drzwi i załatać dach? Na chwilę to pomoże, ale dopóki nie poprawi się globalnej konstrukcji budynku problem będzie cały czas powracał.


Podobnie działa nasze ciało. Kiedy stopy nie stoją stabilnie na podłożu, miednica nie jest osadzona równo pomiędzy nimi, kręgosłup nie biegnie wertykalnie od linii środka bioder w górę, a głowa z szyją nie są jego przedłużeniem w linii prostej, to nasze ciało nigdy nie będzie w stanie równowagi. W takiej sytuacji tkanki są nadmiernie naprężone, ściśnięte, nie zajmują się swoją fizjologiczną funkcją, tylko dzielą ją na kilka innych, żeby wspomóc osłabione obszary. Płyny mają zaburzony przepływ, krew ma utrudnioną drogę do wszystkich komórek, nie są dostarczane produkty odżywcze, zbędne produkty przemiany materii nie są odprowadzane, drażnione są receptory bólowe i w konsekwencji powstaje ból… To nie ma prawa działać dobrze.

Dlatego Strukturalna Praca z Ciałem to praca z siłami działającymi na nas cały czas. To równoważenie napięć tak, aby ciało mogło funkcjonować na co dzień efektywnie i bezboleśnie. Dopiero wtedy jest zdrowe.

Bardzo mnie to cieszy, że mogę zaproponować Ci kompleksowe podejście fizjoterapeutyczne równoważące napięcia w całym ciele, dzięki któremu niweluje się większość objawów bólowych, a ruchy stają się bardziej naturalne. Moi pacjenci są też bardziej świadomi swojego ciała i tego co się z nim dzieje na co dzień. 

Na czym konkretnie polega Strukturalna Praca z Ciałem w praktyce?

Jak planuję pracę ze swoim pacjentem? Już wyjaśniam:

Sesja 1 to równoważenie dolnej części ciała tzn. miednicy względem stóp i zbudowanie stabilnego podporu dla wyższych segmentów.

Sesja 2 to równoważenie klatki piersiowej i obręczy barkowej względem dolnej części ciała.


Sesja 3 to praca w obszarze kręgosłupa i głowy tak, aby zniwelować wygięcia wtórne i pierwotne, skrzywienia w płaszczyźnie czołowej, oraz rotacje. Jest to także integracja całości pracy wykonanej w poprzednich sesjach.


Należy mieć na uwadze, że nie zawsze da się wykonać cały plan na jednej sesji. Nikt z nas nie jest taki sam. Niektórzy potrzebują dłuższej pracy, żeby zrównoważyć dany obszar, stąd liczba sesji nie zawsze odpowiada liczbie wizyt. 

Strukturalną Pracę z Ciałem można regularnie powtarzać. Nie jest to (podobnie jak wszystkie inne terapie i formy treningu) złoty środek działający dożywotnio, ponieważ nasze ciało jest bodźcowane przez różne siły codziennie i nie zawsze jesteśmy w stanie oprzeć się działającej na nas sile grawitacji. Jest to na pewno recepta jak cieszyć się dobrym stanem zdrowia przez długie lata. 

Dla kogo ta terapia jest szczególnie polecana?

  • osoby z wadami postawy, bólami kręgosłupa
  • pacjenci z bólami przewlekłymi, w różnych częściach ciała
  • osoby zdrowe, którą chcą lepiej zadbać o siebie, przeciwdziałać bólowi i odnaleźć lepszy kontakt z własnym ciałem.
eBook