Czy wiesz co tak na prawdę Cię boli? Kilka słów o punktach spustowych.

13.06.2016 | Maciej Kokosza

Punkty spustowe, co to takiego?

Często fizjoterapeuci, podczas terapii uciskają konkretne punkty na ciele pacjenta, które są bolesne lub też mówią o terapiach punktów spustowych.

Jest to zbiór objawów mięśniowo powięziowych(ból rozsiany, palący uczucie ucisku, ciężkości), które występują w obrębie napiętego pasma mięśniowego. Pacjentowi trudno jest wskazać jakiś mały punkt bólu, i wskazuje np. na całą nogę lub cały pośladek. Nie jest to klasyczny przykurcz mięśnia, ale istniejące punkty osłabiają siłę mięśniową. Przy ucisku takiego miejsca fizjoterapeuta wywołuje ww. objawy a także może pojawić się skurcz tego włókna które jest patologicznie napięte.

Punkty te widać jedynie w badaniu rezonansem elastograficznym lub wysokiej jakości USG, gdzie punkt jest hypoechogeniczny i widzimy go jako czarną plamkę.

Ale jak się to dzieje że takie punkty powstają?

Dla naukowców, to ciągle trudne pytanie. Jeszcze kilka lat temu więcej było niewiadomych, i sporo hipotez. Według aktualnych badań naukowych, uważa się że głównym powodem jest acetylocholina(Ach) i jej zwiększona ilość właśnie w tych punktach spustowych. To jej zwiększone stężenie od normalnego prowadzi do powstawania skurczonych guzków, zbyt dużego pobierania energii ATP przez mięsień. Mięsień się po prostu męczy i nie pobiera ATP.

Nie wiemy do końca czy to nadmiar (Ach) czy niedobór powoduje skurcz i kompresję naczyń, ale wiemy że przez to dochodzi do niedoboru tlenu, deficytu energetycznego oraz obniżenia PH w kwasowe, danej okolicy.

Wspomniane napięte guzki, to zbiór dysfunkcyjnie napiętych płytek motorycznych w mięśniu. Każdy z nas je posiada ale nie ich ilość, a rozmiar płytki motorycznej jest ważny. Pozbywając się zbyt dużej ilości płytek możemy uwolnić się od problemu bólowego, czyli "nacisnąć" (punkt) spust i pozbyć się bólu – dlatego mówimy o punktach spustowych.

Płacz? Śmiech? Dreszcze? Tak reagujesz, gdy długotrwale jesteś narażony na ból z punktu spustowego.

Pacjenci z bólem chronicznym przez punkty spustowe, mogą mieć zmiany plastyczne w mózgu. Dokładnie w rogu tylnym rdzenia kręgowego i kory mózgu. Okolice te są blisko ośrodków układu limbicznego i odpowiadających za emocje.

Dlatego też podczas terapii (np. igłoterapii suchej, lub też pośrednich form tj. w zabiegach fali uderzeniowej lub uciskowej) możemy wywołać objawy np. pocenia, dreszcze, uczucie zimna lub ciepła, napadu śmiechu i innych objawów z układu autonomicznego. W wyniku zmian plastycznych mózgu, podczas terapii, odczucia pacjenta mogą występować nie tylko po stronie zabiegowej.

Nie wiesz, czy posiadasz tego punkty na swoim ciele? 

Zapraszam na bezpłatną konsultację http://zdrowy-styl.pl/oferta/bezplatna-konsultacja-z-fizjoterapeuta/

eBook