6 rzeczy, które powinieneś zabrać na pierwszą wizytę u fizjoterapeuty

14.08.2018 | Magda Komorowska

O tym jak wygląda pierwsza wizyta u fizjoterapeuty pisałem TUTAJ. W dzisiejszym artykule zajmiemy się tym, co wziąć na taką wizytę.

1. Wyniki badań

Na pierwszej wizycie ważne jest, aby mieć ze sobą wszystkie wyniki badań, takie jak zdjęcie RTG, USG, rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa. Jest to istotne ponieważ pomaga w sprecyzowaniu i postawieniu jak najdokładniejszej diagnozy.


2. Skierowanie od lekarza

Jeżeli jesteś po wizycie u lekarza i dostałeś skierowanie na rehabilitacje, nie zapomnij o nim. Pomimo przeprowadzenia gruntownego wywiadu i badania manualnego podczas wizyty, fizjoterapeuci często współpracują z lekarzami, a skierowanie pomaga w ustaleniu wspólnego celu terapii. Ponadto w wielu klinikach bez skierowania nie zostanie się wpuszczonym na rehabilitacje w ogóle.


3. Strój sportowy

Bardzo ważna rzecz. Podczas wizyty u fizjoterapeuty koniecznie weź ze sobą coś do przebrania. Zarówno badanie, sama terapia, jak i ćwiczenia wymagają swobodnego stroju, niekrępującego ruchu. Jeśli to możliwe wybierz krótkie spodenki zamiast leginsów czy spodni dresowych. Ułatwi to dostęp do większego obszaru ciała, a co za tym idzie…terapia będzie efektywniejsza.


4. Bielizna

Ubierz taką bieliznę, aby Ci było wygodnie i komfortowo. Do badania czy przeprowadzenia niektórych technik trzeba będzie zdjąć spodenki. Nie wstydź się. Terapeuta zawsze skupia się wyłącznie na przeprowadzeniu technik w taki sposób aby pacjent czuł się bezpiecznie i
pewnie.


5.  Notatki

Jeżeli boisz się, że zapomnisz o czymś wspomnieć na wizycie, nie krępuj się robić notatek. Spróbuj zapisać kiedy i jak Ci dokucza ból, z czym on się wiąże , jak szybko mija i jaki ma charakter. Opisy dolegliwości są bardzo ważne, gdyż już podczas rozmowy pozwalają na wstępną weryfikację jednostki chorobowej.


6. Dobre nastawienie

Rzecz najważniejsza! Pamiętaj, że nikt nie zmieni nic w Twoim ciele, jeśli Ty sam nie będziesz chciał zmiany. Fizjoterapia to przede wszystkim bliska współpraca pacjenta z terapeutą na każdym etapie. Jeśli coś Ci przeszkadza –powiedz, jeśli masz jakieś pytania – pytaj. Przede wszystkim postaw na uśmiech. Praca w miłej atmosferze również przyspiesza pozytywne efekty terapii

eBook