6 pytań, które zada Ci fizjoterapeuta na wizycie

28.08.2018 | Artur Urbanik

Pacjencie! Czeka Cię niedługo wizyta u fizjoterapeuty?
Przygotuj sobie odpowiedzi na 6 najbardziej podstawowych pytań, które napewno zada Ci Twój terapeuta. Zamiast zastanawiać się nad odpowiedziami podczas spotkania, już teraz bądź gotów do płynnej odpowiedzi. Pozytywnie zaskocz fizjoterapeutę swoim przygotowaniem :)


1. Jaki  jest powód Twojej wizyty?

Walka z bólem, prewencja, a może leczenie przewlekłej kontuzji? Ty sam wiesz najlepiej dlaczego zdecydowałeś się nas odwiedzić. Zanim porozmawiasz z terapeutą zastanów się, czy aktualna dolegliwość jest jedyną? A może jest ona konsekwencją niezaleczonej kontuzji w przeszłości? Być może jest coś, co powoduje dany problem, ale jeszcze nie masz pomysłu co to może być? Na te i podobne pytania postaramy się odpowiedzieć na pierwszej wizycie, dlatego pomyśl, zrób notatki tego, co warto powiedzieć fizjoterapeucie.

 

2.  Czy zostały przeprowadzone jakieś badania dotyczące powodu Twojej wizyty?

Często pacjenci zapominają, że wyniki badań są równie istotne co sama rozmowa w trakcie spotkania. Oczywiście nie jest to wyrocznia, ale daje znacznie szerszy obraz Twojego stanu zdrowia i drogi jaką będziemy podążać, aby uporać się z dolegliwościami.

 

3. Czy występuje ból, kiedy, jaki on jest?

Dobrze jest zapamiętać w jakich okolicznościach występuje ból. Czy boli podczas danej aktywności, czy może po przebudzeniu, albo wieczorem po pracy? Jaki jest charakter tego bólu? Czy występuje uczucie rwania, kłucia, tępego bólu w jednym miejscu, czy rozlewającego się po okolicy. Może czujesz promieniowanie, drętwienie w nogach lub rękach. Postaraj się opisać w czasie pierwszej wizyty jak najdokładniej z jakim dyskomfortem przychodzisz.
Twoje odczucia dotyczące bólu mają ogromne znaczenie w diagnostyce dla fizjoterapeuty. Już po samym charakterze opisywanego bólu można z dużym prawdopodobieństwiem stwierdzić, czy problem pochodzi ze stawu, mięśni, czy nerwów.

 

4. Jak spędzasz czas w ciągu dnia, zarówno w pracy jak i poza nią?


To jak wygląda zwykle plan dnia ma bardzo duże znaczenie dla Twojego samopoczucia - teraz i w przyszłości. Czy masz pracę siedzącą? W jaki sposób podróżujesz do pracy, czy jest to samochód, autobus, a może chodzisz pieszo? Co robisz po pracy? Czy uprawiasz jakiś sport, a może odpoczywasz jedynie przed telewizorem?

 

5. Czy chodziłeś wcześniej do fizjoterapeuty? A może na masaże?

To bardzo ważna informacja z punktu widzenia naszego spotkania. Czy już ktoś zajmował się podobnym schorzeniem? Jak z Tobą pracował, czy były efekty? A może sam profilaktycznie chodzisz na masaże bądź raz na jakiś czas do terapeuty, aby zapobiegać kontuzjom w przyszłości?

 

6. Czy występują jakieś przeciwwskazania do podjęcia terapii?

Jeśli wiesz o współistniejących chorobach, które mogą mieć wpływ na Twój stan zdrowia nie wahaj się o nich wspomnieć. Menstruacja, gorączka, podwyższone ciśnienie, problemy skórne, niezagojone rany… Wszystkie, nawet te na pozór mało istotne dolegliwości  mogą uniemożliwić wykonanie zabiegu w danym dniu.

Traktuj fizjoterapeutę jak przyjaciela, osobę której misją naprawdę jest pomóc Tobie. Przygotuj się na spotkanie, bądź konkretny i powiedz jak najwięcej. To zapewni komfortowe rozpoczęcie pracy nad Twoim ciałem dla obu stron.

eBook